Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 2 (81), marzec-kwiecień 2005

Z RAPORTU UNEP


Niezpieczne odpady w Somalii
Kraje rozwinięte produkują ok. 90 proc. niebezpiecznych odpadów. Masa odpadów przekraczających granice państw rośnie. Trend ten będzie się prawdopodobnie utrzymywał z powodu szybkiego rozwoju przemysłu w krajach nierozwiniętych, któremu towarzyszy wysoki wzrost produkcji niebezpiecznych odpadów. Kilka europejskich firm znanych jest z zaangażowania w wywożenie niebezpiecznych odpadów do Afryki. Główną tego przyczyną są koszty. Ustalono, że koszt zrzucenia tony niebezpiecznych odpadów w Afryce to zaledwie 2,5 dolara, podczas gdy w Europie - 250.
Podczas wojny domowej w Somalii niebezpieczne odpady były zrzucane w tym kraju przez kraje uprzemysłowione. Kilka powodów sprawia, że Somalia jawi się jako atrakcyjny kraj dla pozbywania się niebezpiecznych odpadów:
  • Niestabilność polityczna. Od 1991 r. Somalia nie ma władzy centralnej, zabezpieczającej jej długą linię brzegową i terytorium.
  • Dostępność wysypisk. Istnieje powszechny problem znalezienia odpowiednich sieci wysypisk wewnątrz krajów produkujących odpady oraz wysoki koszt recyklingu i utylizacji. Somalia stała się wielką siecią wysypisk.
  • Niska świadomość społeczna. Bardzo trudno jest informować społeczeństwo Somalii o zrzucaniu odpadów. Przy tym ludzie starają się przeżyć wśród ekstremalnych problemów społecznych i ubóstwa, spowodowanego przez wojnę.

  • Tłumaczył Wojciech Zięba


    [Spis treści numeru, który czytasz]
    [Skorowidz  tematyczny artykułów]
    [Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
    [Strona główna]      [Napisz do nas]