Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 6 (60), lipiec 2002

AMBASADA BANGLADESZU ODPOWIADA NA NASZĄ AKCJĘ

Razem z kwietniowym numerem drukowanej wersji naszej gazetki Czytelnicy otrzymali wzór listu do Premiera i Ambasady Bangladeszu w sprawie handlu kobietami i dziećmi w tym kraju. Rozprowadziliśmy też tysiące takich listów wśród naszych ofiarodawców i na różnych akcjach. List ten wraz z opisem akcji został zamieszczony również w wersji elektronicznej gazetki. Apelowaliśmy o podjęcie zdecydowanego działania przeciw niewolnictwu poprzez egzekwowanie już istniejących przepisów o bezprawności handlu ludźmi oraz o podpisanie i ratyfikowanie Protokołu ONZ w sprawie Przeciwdziałania, Zwalczania i Karania Handlu Ludźmi, Zwłaszcza Kobietami i Dziećmi.
Oto odpowiedź Ambasady Bangladeszu:

Godło Bangladeszu Adres Ambasady Bangladeszu

No.  Pol/Misc-1/2002

16thJuly, 2002       

Ruch Solidarności
z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Parafia Najświętszego
Serca Jezusowego
ul. Mireckiego 3
80-245 Gdańsk

Szanowny Panie,


Chciałbym się ustosunkować do listów przysłanych do Ambasady Bangladeszu przez członków Waszej organizacji, w których zawarte były niepokoje w związku z praktykami handlu kobietami i dziećmi w Bangladeszu.  Po ich otrzymaniu nasze Przedstawicielstwo wraz z odpowiednimi ministerstwami w Bangladeszu zajęło się zbadaniem tej sprawy.

Rząd Bangladeszu poprosił nas o przekazanie Wam informacji o następujących krokach i działaniach jakie podjęto w celu zwalczania handlu osobami:

  • W Departamencie ds. Kobiet w Ministerstwie ds. Kobiet i Dzieci działa komórka ds. Prewencji przed Przemocą i zapewnia ona czasowe wsparcie ofiarom handlu, jak również inną formę pomocy dla ofiar przemocy.
  • Minister w Ministestwie ds. Kobiet i Dzieci prowadzi co dwa miesiące spotkania oceniające pracę Międzyministerialnego Komitetu Doradczego. Mają one na celu ewaluację sytuacji kobiet i dzieci w świetle raportów przedstawianych przez Departament ds. Kobiet. Została stworzona sieć komitetów ds. zwalczania handlu i przemocy przeciwko kobietom i dzieciom na poziomie okręgów krajowych, okręgów thana i na poziomie lokalnym. Ministerstwo ds. Kobiet i Dzieci jest w fazie implementacji projektu TICSA (Handel Dziećmi Południowej Azji - Trafficking in Children South Asia) finansowanego i wspieranego technicznie przez Międzynarodową Organizację Pracy ILO-IPEC ds. Zwalczania Handlu.
  • Ministerstwo ds. Kobiet i Dzieci wprowadza również inny projekt pod nazwą „Rozwój Dzieci: Skoordynowany Program Zwalczania Handlem Dziećmi w Bangladeszu”. Ma on na celu zwiększanie świadomości ludzi, poprawę kompetencji agencji ustawodawstwa prawnego, ratowanie oraz rehabilitację na terenie 14 granicznych okręgów. Zakłada się, że projekt rozwinie efektywną administrację i mechanizmy zorientowane na handel dziećmi; zapewni efektywną pomoc w ramach ochrony prawnej i sprawiedliwości w przypadkach handlu dziećmi; umożliwi ratowanie i rehabilitację takich dzieci, zapewni dobrowolny i bezpieczny powrót sprzedanych osób do domu, zapewni usługi socjalne dla ofiar, m.in. znalezienie schronienia, poradnictwo, ochronę medyczną, znalezienie zatrudnienia oraz wprowadzi inicjatywy dla społeczności oparte o programy prewencyjne w regionach wysokiego zagrożenia w Bangladeszu.
  • Inne ministerstwa, jak na przykład Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Pracy, również aktywnie przyczyniają się do zwalczania handlu kobietami i dziećmi. Istnieje centralna komórka w siedzibie policji powołana w celu zwalczania przemocy wobec dzieci i kobiet (w tym handlu osobami). Przedstawicielstwa zagraniczne również przyczyniają się do poprawy sytuacji.
  • Organizacje pozarządowe (NGOs) pełnią rolę uzupełniającą. Ich wkład w ramach podnoszenia świadomości, wymiany informacji, uruchamiania programów rehabilitacyjnych i pomocy prawnej jest bardzo ważny.
  • Ponadto został przyjęty Narodowy Plan Działania przeciwko Wykorzystaniu Seksualnemu oraz Molestowaniu Dzieci (dotyczy też handlu dziećmi). Rząd Bangladeszu również gorąco pragnie ratyfikować „Protokół ONZ w sprawie Zabezpieczania, Eliminowania i Karania Handlu Osobami, zwłaszcza Kobietami i Dziećmi”.
Nasz rząd wyraża głębokie podziękowanie dla Waszej organizacji za okazanie zainteresowania sprawami handlu kobietami i dziećmi w Bangladeszu.

Dziękuję

Pozostaję z poważaniem

Podpis ambasadora Bangladeszu w Polsce

( Q.A.K.M. Mohiul Islam )

Pierwszy Sekretarz & HOC

Ambasada Bangladeszu
ul. Rejtana 15, m. 20/21
02-516 Warszawa
Poland
Tel.  +48 (0-prefiks-22) 848-32-00
+48 (0-prefiks-22) 848-06-37
Fax +48 (0-prefiks-22) 848-49-74
E-mail: bangla@it.com.pl
Strona WWW: www.banglaemb.pl






[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]