Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 5 (59), czerwiec 2002

UCZYNIĆ MUNDIAL MIEJSCEM CZYSTEJ GRY


MUNDIAL -FAIR PLAY?
20 czerwca zakończono w Gdańsku zbieranie podpisów pod światową petycją, której celem jest wyeliminowanie eksploatacji pracy dzieci przy produkcji piłek i innych przedmiotów (odzieży, obuwia itp.) używanych przez sportowców w czasie zawodów. Petycja jest kierowana do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) z okazji rozgrywek Mundialu. Wyniki akcji w skali światowej przedstawiciele FIFA otrzymali 22.06.
Akcję w skali międzynarodowej koordynuje Global March Against Child Labour, natomiast w Polsce do akcji włączył się gdański ośrodek Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI. Ze względu na zbyt późne dotarcie do nas informacji o tej akcji zbieraniem podpisów zajmowało się zaledwie kilka osób przez trzy dni. Mimo to zebrano aż 2981 podpisów! Tak wielkie poparcie wskazuje niedwuznacznie na to, że gdyby taką akcję udało się zorganizować na szerszą skalę (co w przyszłości - w razie potrzeby - uczynimy), poparcie byłoby ogromne. Polskie społeczeństwo nie jest obojętne na ten problem!
Ruch Maitri zwrócił się do PZPN (członka FIFA od 1923 r.), aby jego przedstawiciele przekazali zebrane podpisy na ręce przedstawicieli FIFA jeszcze w czasie Mundialu. Dnia 22.06. przedstawiciele FIFA zostaną poinformowani przez Global March o wynikach akcji w skali światowej (również o akcji w Gdańsku) - łącznie zebrano 55.336.290 podpisów (petycję poparły m.in. organizacje pozarządowe, związki zawodowe, organizacje sprawiedliwego handlu, dzieci, młodzież i dorośli z całego świata). Równocześnie zostanie przekazana część podpisów. Reszta podpisów z różnych krajów świata zostanie przekazana w najbliższym czasie za pośrednictwem narodowych związków piłki nożnej.
Problem eksploatacji pracy dzieci i dorosłych w przemyśle sportowym nie jest tylko problemem rozgrywek mundialowych. Ruch Maitri zaapelował więc także do PZPN o zainteresowanie się tą sprawą i o podjęcie skutecznych starań, aby na polskie stadiony nie trafiały produkty obciążone moralnie krzywdą ich - często nieletnich - producentów. Zaapelował też o pomoc w eliminacji takich produktów z polskich sklepów, boisk, szkół i placów zabaw, o informowanie o tym problemie zarówno zawodników, jak i miłośników piłki nożnej i całego społeczeństwa, oraz w jaki sposób można nabyć produkty z atestem sprawiedliwego handlu, gwarantującym wykluczenie pracy niewolniczej i pracy dzieci oraz godziwą płacę i warunki pracy dla dorosłych.
Treść petycji
Tysiące dzieci pracuje w na pół niewolniczych warunkach, szyjąc piłki futbolowe i produkując odzież i obuwie sportowe. Odbywa się to kosztem ich zdrowia i prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i intelektualnego. Dorosłym pracownikom rutynowo odmawia się wystarczającego do przeżycia wynagrodzenia i innych praw pracowniczych. To zaprzecza zasadzie czystej gry - 'fair play', która jest fundamentem sportu.
W czasie, gdy oczy całego świata są zwrócone na Mundial 2002, wzywamy Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA) oraz przemysł sportowy, by zagwarantowały, że dzieci nie będą zatrudniane w przemyśle futbolowym, zaś dorośli będą otrzymywać słuszne wynagordzenie, które pozwoli im godnie żyć. Oczekujemy, że FIFA ustanowi niezależny i jawny system kontroli produkcji dla wszystkich wyrobów, które koncesjonuje.



Czytaj więcej



O naszej akcji piszą:
  • PZPN
  • Od A do Z


  • [Spis treści numeru, który czytasz]
    [Skorowidz  tematyczny artykułów]
    [Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
    [Strona główna]      [Napisz do nas]