Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITR
Nr 6 (52), sierpień 2001

ZE ŚWIATA W SKRÓCIE

G7 a Trzeci Świat

  • Po pięciu latach kosztownych negocjacji zaledwie 23 biedne kraje zostały uznane za godne redukcji zadłużenia (9 z nich już rok temu). Ale zbyt niski poziom oddłużenia spowoduje, że wskutek narastających odsetek ich sytuacja wkrótce będzie taka sama.

  • 2 mld ludzi żyje w ubogich zadłużonych krajach, które płacą bogatym rządom i instytucjom finansowym 59 mln dolarów dziennie. Jednocześnie z powodu kryzysu zadłużenia codziennie umiera 19 tys. dzieci.

  • Kraje G8 reprezentują nieco ponad 1/8 z 6,2 mld ludzi żyjących na ziemi, lecz uzyskują 2/3 światowych dochodów. Mają 46% głosów w Banku Światowym i 48% w MFW. Kontrolują też wiele innych potężnych organizacji międzynarodowych, jak np. Światową Organizację Handlu (WTO).

  • W krajach afrykańskich żyje tyle samo ludności, co w krajach G8. Uzyskują jednak zaledwie 1/40 ich dochodów.

  • Afryka subsaharyjska w ramach obsługi zadłużenia spłaca 13 mld dolarów rocznie.

  • Kraje bogate znów obiecują przekazywać 0,7% dochodu narodowego brutto (PKB) na pomoc rozwojową. Ale choć obecnie pięć małych krajów europejskich osiąga ten cel, żaden z krajów G7 nie osiągnął nawet połowy tej sumy. USA przeznacza na pomoc w rozwoju 0,1% PKB, ale nowa administracja Busha planuje już zmniejszenie tej sumy.
    Według Mail & Guardian (Johannesburg)
    Tłumaczył Wojciech Zięba

    Kto rządzi w Banku Światowym

  • Kraje Trzeciego Świata wciąż borykają się z problemem zbyt małych możliwości wpływania na decyzje podejmowane przez organizacje międzynarodowe. Przyczyną jest mały udział tych państw w organach zarządzających oraz niewielka siła głosu.
        Bank Światowy - dla przykładu - posiada 182 akcjonariuszy (państw członkowskich), którzy wspólnie podejmują decyzje o jego działalności, a więc o udzielaniu pożyczek i innego typu wsparć finansowych, o różnorakich zabezpieczeniach materialnych dla krajów potrzebujących. Ale państwa członkowskie nie są reprezentowane w równym stopniu. Na 24 Dyrektorów Wykonawczych pięciu pochodzi z państw będących największymi udziałowcami - są to Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i USA. Pozostałych 19 stanowi reprezentację dla 177 mniejszych lub słabszych krajów.
        Siła głosu zależy też od wielkości udziałów poszczególnych krajów, a więc od ich zamożności. W efekcie 16 najbogatszych krajów posiada 62% głosów. Same Stany Zjednoczone mają ich 15%, a Niemcy 7% - tyle, co wszystkie kraje subsaharyjskie łącznie.
        Obecnie głównym celem działań Banku Światowego ma być zmniejszenie ubóstwa, głównie w krajach Trzeciego Świata. W związku z tym niekorzystny dla ubogich krajów podział władzy w jego organach wydaje się szczególnie niezrozumiały.

    Kofi Annan o sprawiedliwym handlu

  • Otwarcie rynków krajów wysoko rozwiniętych na produkty z krajów ubogich jest najprawdopodobniej najlepszą drogą do realizacji zobowiązania o zmniejszeniu ubóstwa na świecie - twierdzi Kofi Annan, sekretarz generalny ONZ, w artykule A route out of poverty (Droga z ubóstwa). Obecnie rolnicy indywidualni z krajów Trzeciego Świata muszą konkurować z dotowanym eksportem żywności pochodzącej z ogromnych plantacji oraz stawiać czoła wielu przeszkodom importowym. Jest to skutek polityki celnej chroniącej rynki krajów rozwiniętych, które - o ironio - głoszą zalety wolnego handlu. Sytuacja ta ogromnie utrudnia rozwój rolnictwa i przemysłu w krajach ubogich.

    Enlace nr 2
    Tłumaczyła Dorota Mikos


  • [Spis treści numeru, który czytasz]
    [Skorowidz  tematyczny artykułów]
    [Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
    [Strona główna]      [Napisz do nas]