Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITR
Nr 2 (48), marzec 2001

Podróże z myszką
21 MARCA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ RASOWĄ


Myszka
      Myszka, o której mowa w tytule, nie jest gryzoniem, ani nie "trąci myszką", lecz jest nowoczesnym stworzeniem elektronicznym, uwielbiającym dalekie wędrówki.
      Jak przystało na myszkę komputerową (bo o niej tu mowa), są to wędrówki po Internecie. Nasza ostatnia podróż trwała bardzo krótko, ale dowiedzieliśmy się podczas niej czegoś nowego, a być może interesującego dla czytelników gazetki My a Trzeci Świat. Jak się okazuje, 21 marca nie tylko uczniowie ogłosili Dniem Wagarowicza z okazji nadejścia wiosny, ale też Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła bardziej poważne święto - Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, który zaczyna tydzień solidarności z jej ofiarami.
      Z tej okazji Sekretarz Generalny ONZ wystąpił z apelem, w którym nawiązał planowanej do Światowej Konferencji przeciwko rasizmowi, dyskryminacji rasowej, ksenofobii i pokrewnym formom nietolerancji. Odbędzie się ona w sierpniu 2001 roku w Durbanie w RPA. Wystąpienie swe zakończył słowami: "Niech nas wszystkich połączy dążenie do tego, by światowa konferencja okazała się sukcesem i nadzieją, iż pewnego dnia będziemy obchodzić rok 2001 jako początek końca dyskryminacji rasowej".
      Podczas Konferencji państwa mają omówić aktywne formy walki z rasizmem i ksenofobią, sposoby i środki zapewniające ich zwalczanie i przestrzeganie norm, a także dokonać przeglądu dotychczasowych osiągnięć na tym polu.
      W specjalnej Deklaracji w sprawie Konferencji możemy przeczytać między innymi: "Zobowiązujemy się do tego, że w bieżącym roku będziemy dążyć do zmiany naszego sposobu myślenia i odczuwania. Pragniemy, aby w życiu każdego mężczyzny, kobiety i dziecka wykorzystanie indywidualnych zdolności i osobistych praw znajdowało potwierdzenie w rosnącej solidarności, opartej na przynależności do wspólnej rodziny". Pod deklaracją do tej pory podpisali się przywódcy 75 państw. Nie udało nam się znaleźć informacji, czy jest wśród nich także Polska.
      Z okazji dnia walki z dyskryminacją również Papież apelował o to, by nie ustawać w walce z rasizmem. Do tej walki przyłącza się także Kościół, w którym nikt nie jest obcy i gdzie wszyscy powinni się czuć jak u siebie w domu. Zdaniem Jana Pawła II do działań przeciwko rasizmowi, jakie podejmują rządy i organizacje międzynarodowe, muszą przyłączyć się wspólnoty religijne, ponieważ "wartości duchowe za swym potencjałem odnowy przyczyniają się do tego, by społeczeństwo było lepsze".
      Wśród osób poruszających 21 marca problem rasizmu znalazł się także premier Irlandii Bertie Ahern, który mówił o groźbie, jaką stanowi on dla jego kraju. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w ostatnich latach do Irlandii przybyło około 18 tys. imigrantów ze 129 krajów z poza Unii Europejskiej.
      W trakcie internetowej wędrówki znaleźliśmy też strony Ośrodka Informacji ONZ. Z braku czasu nie zatrzymaliśmy się na nich zbyt długo, chociaż warto będzie to kiedyś zrobić. Znajduje się na nich wiele ciekawych dokumentów, między innymi Raport Milenijny i Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, którą po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć w całości.
      Temat zaczął nam się wydawać interesujący. Niestety wyruszyliśmy w podróż zbyt późno i kiedy postanowiliśmy poszukać więcej informacji, okazało się, że jest już dawno po północy, a więc skończył się już 21 marca. Wraz z nim zniknęły wiadomości o Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją rasową. Z nadzieją, że równie szybko zniknie dyskryminacja, kończymy naszą wycieczkę, bo Michał, w przeciwieństwie do Myszki, musi wstać wcześnie.

Michał Sondej i Myszka


Więcej informacji:

1. Jak ONZ ochodzi Miedzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem.
2. O apelu Jana Pawła II przeciwko rasizmowi.
3. O oświadczeniu premiera Irlandii w tej samej sprawie.

Niestety, żadna z powyższych wypowiedzi nie jest podana w całości, znajdziemy tylko ich krótkie fragmenty.

4. nazwa witryny............. - tutaj jest jeszcze wiele innych, równie ciekawych wiadomości. Polecamy!

5. Witryna Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie, na niej między innymi:

  • biografia Sekretarza Generalnego ONZ, jego wypowiedzi i oświadczenia,
  • Raport Milenijny,
  • wiele dokumentów, w tym Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.
  • informacje o ONZ w Polsce i na świecie,
  • fotografie.

          Piszemy tylko o zawartości stron, nie podejmując się ich oceniania, chyba że coś będzie naprawdę rewelacyjne albo zupełnie beznadziejne. Na stronie ONZ niebywałą gratką dla ludzi, którzy uwielbiają, jak się im zawiesza komputer, jest zamieszczenie raportu milenijnego w postaci osiemdziesięciopięciostronnicowego dokumentu napisanego w Wordzie.


  • [Spis treści numeru, który czytasz]
    [Skorowidz  tematyczny artykułów]
    [Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
    [Strona główna]      [Napisz do nas]