Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI |WIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego |wiata MAITRI
Nr 10 (29), grudzień 1998

POMÓŻMY ZADŁUŻONYM

      Ruch Maitri uczestniczy w międzynarodowej Kampanii Jubileusz 2000, dążącej do uzyskania redukcji niesprawiedliwego zadłużenia zagranicznego najbiedniejszych krajów świata. Od naszych działań zależy los miliarda ludzi!

Czy redukcja zadłużenia naprawdę pomoże najbiedniejszym?
      Da to milionom ludzi szansę poprawy warunków życia. Inaczej nie ma nawet tej szansy. Rządy biednych krajów nie są w stanie rozwinąć infrastruktury czy edukacji. Jedno i drugie przyczynia się do podniesienia stopy życiowej. Natomiast niepewność jutra zniechęca też inwestorów zagranicznych.

Czy państwa biedne nie wpadną ponownie w długi?
      Petycja wzywa nie tylko do redukcji długów Trzeciego Świata, ale też do podjęcia kroków, które uniemożliwią narastanie długów w przyszłości. Zarówno kredytodawcy jak i kredytobiorcy muszą brać odpowiedzialność za warunki pożyczek.

Czy to mnie w jakiś sposób obciąży?
      Wcale. Jest to również niewielkie obciążenie dla krajów wierzycielskich. Dążymy do redukcja długów w wys. ok. 150 mld dolarów. Jest to olbrzymie obciążenie dla państw ubogich, ale w kontekście międzynarodowym jest to kwota minimalna: mniej niż trzydniowy dochód państw bogatych.

Komu będzie wręczona petycja?
      Będzie wręczona przywódcom państw G8 (Niemcy, Francja, USA, Kanada, Wlk. Brytania, Rosja, Włochy i Japonia) w czerwcu 1999. Te bogate państwa wierzycielskie są głównymi udziałowcami MFW i Banku Światowego. Wspólnie posiadają władzę, by zgodzić się lub nie na redukcję zadłużenia.

Czy podpisanie petycji coś pomoże?
      Nacisk społeczny spowodował, że kwestia stała się głośna. Organizacje w ponad 40 krajach uczestniczą w zbieraniu podpisów.
      Bank Światowy uznał, że jest to palący wyrzut sumienia dla świata finansów.
      Japonia, największy wierzyciel Boliwii, oficjalnie rozważa anulowanie zadłużenia tego kraju. Klub Paryski (dość tajemniczy kartel wierzycieli, regularnie spotykających się dla omawiania zadłużeni  najbiedniejszych krajów) naciska, by do tego nie doszło.
      Norwegia chce jednostronnie darować ok. 200 mln dolarów, należnych jej od 22 krajów. Wzywa też do daleko idącej redukcji długów. Jest to wyzwanie dla państw, które uważają, że takie jednostronne posunięcia nie są korzystne dla państw najbiedniejszych.
      Finlandia weźmie udział w międzynarodowych wysiłkach dla zmniejszenia nędzy przez poparcie redukcji długów. Jest to wynik dyskusji parlametu nad postulatami naśladowania Norwegii w redukcji zasłużenia.

Z materiałów CAFOD
tłum. Adam Gosiewski


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]