Sierota rwandyjska w worku zamiast koszuli MY  
A TRZECI ŚWIAT
Nr 9 (28)
listopad 1998


SPIS TREŚCI:

Uwolnić biednych od długów
     Rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod petycją do grupy najbogatszych krajów-wierzycieli, wzywającej do redukcji zadłużenia międzynarodowego najbiedniejszych krajów świata. Pani Krystyna Szmukała z Anglii dzieli się swymi przemyśleniami, które mogą być nam pomocne w prowadzeniu tej akcji.

Niesprawiedliwość zadłużenia międzynarodowego
     Wiele krajów rozwijających się ma niewyobrażalne długi, np. Peru - 20,7 mld dolarów, Filipiny - 32,6 mld, Brazylia 121 mld, subsaharyjskie kraje afrykańskie - 180 mld. Jak powstały te długi?

Koalicja Jubileusz 2000
     W czasie spotkania krajowego w Niepokalanowie (12-13.09.98) przedstawiciele zebranych ośrodków Ruchu Maitri zadecydowali o przystąpieniu do Koalicji Jubileusz 2000, dążącej do redukcji zadłużenia najbiedniejszych krajów świata.

Apel biskupów polskich
     Wezwanie o umorzenie długów najuboższym krajom świata. Sforumłowało je 296 Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Zrujnowanie Rwandy
     Wydarzenia, które doprowadziły do ludobójstwa w Rwandzie, mają źródło we wcześniejszych procesach społecznych. Najważniejszą uprawą i źródłem dochodu była kawa. Po osiągnięciu niepodległości kawa przynosiła Rwandzie ponad 80% wpływów z eksportu. Później cena kawy drastycznie spadła. Kraj nawiedziło widmo głodu. W tym samym czasie sklepy na Zachodzie sprzedawały kawę za cenę ponad 20-krotnie wyższą od tej, którą płacono rwandyjskim rolnikom.

Migawki z Rwandy
     Sytuacja w Rwandzie jest niełatwa. W ostatnich miesiącach bardzo pogorszyło się bezpieczeństwo, zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju, jak również we wschodnim Kongo. Często księża i siostry zakonne są uprowadzani, straszeni i okradani.

Mówi Siostra Jola
     s. Jolanta Kostrzewska z bezhabitowego zgromadzenia Sióstr Służek Najśw. Maryi Panny Niepokalanej pracująca w parafii Karama na południu Rwandy, przedstawia swoje wrażenia ze spotkania krajowego Ruchu Maitri w Niepokalanowie i z odwiedzin w wielu grupach Ruchu w całej Polsce.

Głos misjonarzy
     Piszą do nas: ks. Stanisław Filipek, przełożony Księży Pallotynów w Rwandzie i Zairze, który pośredniczy w przekazywaniu naszej pomocy do placówek misyjnych w tych krajach; s. Marietta Garbul, Pallotynka, do niedawna pracująca w parafii Ruhango oraz s. Irena Stachowiak, Pallotynka, należąca do naszych najbardziej wytrwałych korespondentek.

Ze świata w skrócie
     Dramatyczne statystyki dotyczące długów Trzeciego Świata.

Rozważanie biblijne o Duchu Świętym
     Kto nie był w Niepokalanowie na spotkaniu krajowym Ruchu Maitri, może skorzystać z tekstów, które wspólnie rozważaliśmy. Dotyczą działania Ducha Św. w naszym życiu, we wspólnocie Ruchu i Kościoła. Rozważanie oparte jest na Piśmie św. i liście apostolskim Ojca św. Tertio millennio adveniente.


[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]

R E D A G U J E
gdański ośrodek Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI ©
odpowiedzialny: Wojciech Zięba
asystent kościelny: ks. Robert Kaczorowski
wersja WWW ukazuje się od stycznia 1999
Materiały umieszczone na tej stronie mogą być rozpowszechniane pod warunkiem podania adresu gdańskiego ośrodka Ruchu Maitri.