Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 8 (27), październik 1998

SPOTKANIE KRAJOWE RUCHU MAITRI
Niepokalanów 1998

      Długo oczekiwane spotkanie odbyło się w dniach 11-13.09. Przybyło na nie ok. 100 osób z wszystkich części kraju. Byli też dwaj goście zagraniczni - z Czech i z Anglii.

      Ciężar organizacyjny spotkania spoczywał na grupie warszawskiej. Prowadził je Andrzej Bieganowski z Lublina.
      Spotkanie rozpoczęła w piątek Droga Krzyżowa, prowadzona przez grupę bytomską.
      W sobotę po jutrzni prowadzonej przez grupę gdańską i po śniadaniu przedstawiciele grup (Bytom, Gdańsk, Lublin, Pyskowice, Rybnik, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zamość oraz Czechy) przedstawili ich życie w czasie ostatnich 2 lat. Usłyszeliśmy też świadectwa indywidualnych osób, uczestników Adopcji Serca. Całość przeplatał wspólny śpiew. Potem było zwiedzanie klasztoru.
      Po obiedzie na spotkanie przybył ks. bp Edward Samsel z Ełku, asystent Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, do której należy Ruch Maitri. Przybył też ks. dr Roman Forycki SAC, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku, krajowy duszpasterz Ruchu Maitri z ramienia Episkopatu Polski. Ks. Biskup odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Po Komunii św. nastąpiło zawierzenie uczestników spotkania Maryi, poprowadzone przez ks. Romana Foryckiego.
      Ks. Biskup przemówił do uczestników spotkania również po Mszy św. Później ks. Roman wygłosił konferencję o Duchu Świętym, nawiązując do nakreślonego przez Ojca św. programu przygotowania Kościoła na Wielki Jubileusz roku 2000.
      Po kolacji była adoracja z różańcem, prowadzona przez grupę z Zamościa. Godziny wieczorne wypełniły rozmowy indywidualne oraz projekcja filmów misyjnych. Bogaty w doświadczenia duchowe dzień zakończyła wspólnie odmówiona kompleta.
      W niedzielę po Eucharystii i śniadaniu p. Krystyna Szmukała, zaproszona przez grupę gdańską, przedstawiła działania Kościołów i organizacji w Anglii na rzecz redukcji zadłużenia zagranicznego najbiedniejszych krajów świata przed jubileuszem roku 2000. Do takich działań wzywa Ojciec św. Jan Paweł II w swym liście apostolski Tertio millennio adveniente. Jedną z form działania jest ogólnoświatowa akcja zbierania podpisów pod petycją do najbogatszych krajów świata o umorzenie długów krajom najbiedniejszym. Uczestnicy spotkania zaopatrzyli się w formularze do zbierania podpisów i informacje o akcji.
      Następnie Wojciech Zięba z Gdańska poprowadził dwugodzinny blok poświęcony problemom Rwandy i naszej pomocy dla sierot w tym regionie. Wystąpiły misjonarki: s. Halina Kania ze zgromadzenia Sióstr od Aniołów z Zairu i s. Jolanta Kostrzewska ze zgromadzenia Sióstr Służek Najśw. Maryi Panny Niepokalanej z Rwandy (przed wstąpieniem do zgromadzenia była uczestniczką wrocławskiej grupy Ruchu Maitri) oraz ks. Stanisław Kuraciński z Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego. Z ich wypowiedzi oraz z listów misjonarzy dowiedzieliśmy się o sytuacji w Afryce Środkowej, o wykorzystaniu naszej pomocy i związanych z nią problemach. Na zakończenie tego punktu programu Barbara Matla z Gdańska, odpowiedzialna za organizację Adopcji Serca, przedstawiła stan naszych programów pomocy.
      Uzupełnieniem tych wystąpień była wystawa zdjęć z Rwandy oraz rysunków dzieci z Rwandy i Kongo Demokratycznego. Szczególną atrakcją była loteria wyrobów rwandyjskiego rzemiosła artystycznego, które otrzymaliśmy od naszych misjonarzy. Dochód przeznaczyliśmy na choćby częściowe uzupełnienie sierpniowego deficytu w budżecie pomocy dla sierot w Rwandzie.
      W trakcie spotkania można też było zaopatrzyć się w wydawnictwa Ruchu Maitri, zdjęcia z Rwandy oraz w książki z wypowiedziami Matki Teresy i o tematyce misyjnej. Ks. Kuraciński rozdał starsze numery pallotyńskiego pisma misyjnego Posyłam Was.
      Program zakończyło wspomnienie Matki Teresy, prowadzone przez Darka Beczka z Lublina w formie wywiadu z Jackiem Wójcikiem z Warszawy i Małgorzatą Rostkowską z Nałęczowa, zakończone modlitwą Anioł Pański oraz modlitwami Ruchu Maitri.

Wojciech Zięba


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]