Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 3 (22), marzec 1998

ZE ŚWIATA W SKRÓCIE

Indie

  • 1.01.98 byłemu ambasadorowi Niemiec w Indiach, Gerhardowi Fischerowi (76), wręczono Pokojową Nagrodę im. Gandhiego. Otrzymał ją za zasługi w dziedzinie pomocy chorym na trąd oraz za opiekę nad dziećmi dotkniętymi chorobą heinemedina w Indiach. Gerhard Fischer założył kilka punktów opieki nad chorymi w stanach Uttar Pradeś i Tamil Nadu.

    Rwanda

  • Rząd Rwandy pod koniec ubiegłego roku postanowił skonfiskować kilkanaście kościołów katolickich i zamienić je na miejsca pamięci ofiar wojny domowej w latach 1994-95. Decyzja ta wywołała ostry sprzeciw biskupów katolickich, po którym władze zaproponowały kompromis - kościoły nadal pozostaną miejscem kultu, ale zostaną w nich umieszczone specjalne tablice pamiątkowe i szczątki pomordowanych. Przewodniczący episkopatu Rwandy, abp Thaddee Ntihinyurwa z Kigali, powiedział po spotkaniu z premierem P.C. Rwingemą, że ta jednostronna decyzja rządu sprzeciwia się wolności religijnej i przepisom prawa kanonicznego. Episkopat jest przekonany, że uczczenie pamięci jednej tylko ze stron walczących w wojnie domowej może wywołać urazy drugiej strony.

  • Według "L'Osservatore Romano" w r. 1997 zginęło śmiercią męczeńską w Rwandzie co najmniej 15 osób duchownych, a w Burundi ponad 40. Może się okazać, że lista ta jest niepełna, gdyż w wyniku walk w rejonie Wielkich Jezior (Rwanda, Kongo, Burundi) mogły zginąć jeszcze inne osoby duchowne, o których dotąd nic nie wiadomo.

  • Konferencja Episkopatu Rwandy powiadomiła 12.01.1998 r., że w miejscowości Basasamana zginęło 5 zakonnic i 2 parafian. Dwie inne siostry ze zgromadzenia Córek Zmartwychwstania odniosły ciężkie obrażenia. Siostry były ostatnimi przedstawicielami Kościoła w tej parafii, położonej w pobliżu granicy z Kongiem (dawniej Zairem). Ze względu na niepewną sytuację już wcześniej wyjechały inne osoby tam pracujące.

    Papua Nowa Gwinea

  • Agencja "Fides" Kongregacji Ewangelizacji Narodów zaalarmowała światową opinię publiczną, że 1,2 mln osób, tj. ponad 1/4 ludności Papui Nowej Gwinei, grozi śmierć głodowa na skutek straszliwej suszy. Wprawdzie spadł już deszcz, ale poprawa sytuacji nastąpi dopiero w maju. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wyspie Irian, podzielonej między Papuę a Indonezję. W grudniu zmarło tam z powodu suszy 545 osób. Również gdzie indziej ludzie umierają z głodu. Całkowitemu zniszczeniu uległy plantacje trzciny cukrowej. Spowodowany tym spadek eksportu może uniemożliwić zakup żywności za granicą. Z powodu braku wody pitnej zamknięto liczne jadłodajnie, a dzieci nie mogą powrócić do szkół.


  • [Spis treści numeru, który czytasz]
    [Skorowidz  tematyczny artykułów]
    [Strona główna]      [Napisz do nas]