Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 6 (16) wrzesień 1997

ZE ŚWIATA W SKRÓCIE

Upośledzenie intelektualne Południa

  • 192 miliony dzieci w krajach Trzeciego Świata nie otrzymuje kalorii i protein niezbędnych dla ich normalnego rozwoju fizycznego i umysłowego.
  • Polityka Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, narzucona krajom Południa, zwiększa panującą tam nędzę. Aby otrzymać dewizy, kraje zadłużone oddają swoje surowce oraz drastycznie redukują wydatki na zdrowie i oświatę.
  • 70% ubogich stanowią kobiety, które zajmują drugie miejsce po osobach starszych. Stanowią one 2/3 analfabetów na świecie.
  • Kraje bogatej Północy mają 9 razy więcej uczonych i personelu technicznego, niż kraje Południa. Inwestują też 24 razy więcej w badania technologiczne.
  • W r. 1987 prawie 1/3 wykwalifikowanych Afrykańczyków mieszkała w Europie. W latach 1985-1990 Afryka straciła 60.000 absolwentów szkół średnich i wyższych. Tylko w roku 1987 Sudan stracił z powodu emigracji 17% lekarzy, 20% profesorów uniwersyteckich i 30% inżynierów. Ok. 60% lekarzy z Ghany, którzy studiowali w latach 80-tych, znalazło się za granicą.

Nędza a zdrowie na świecie

  • Dyrektor generalny UNICEF, Dietrich Garlichs, stwierdził 22.07. w Bonn, że coraz więcej dzieci i młodzieży, zwłaszcza w Afryce, jest zagrożonych AIDS. W r. 2010 w niektórych krajach afrykańskich, np. w Zimbabwe i Botswanie, co trzeci zgon dziecka będzie spowodowany przez AIDS. Obecnie milion dzieci jest nosicielem wirusa HIV. Powoduje on codziennie śmierć tysiąca z nich. Garlichs podkreślił też, że tylko niewielu nosicieli wirusa HIV korzysta z postępów w leczeniu. Z 18 mld dolarów, przeznaczanych rocznie na walkę z tą chorobą, tylko 8% przypada na kraje Trzeciego Świata. Dla większości ludzi leki do walki z wirusem są albo całkowicie niedostępne, albo za drogie.
  • Z powodu chorób, które są w pełni uleczalne, codziennie umiera 35.000 dzieci.
  • Pół miliona kobiet (prawie wszystkie z krajów rozwijających się) umiera co roku z powodu komplikacji związanych z ciążą.
  • 1.300 milionów ludzi cierpi z powodu braku wody pitnej. Muszą używać nawet wodę z bagien i zbieraną z kałuż deszczówkę. Jest to przyczyną szerzenia się wielu chorób, m.in. pasożytów i cholery.


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]