Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 3, marzec 1996

ZE ŚWIATA W SKRÓCIE

Więźniowie
      W więzieniach aktualnie przebywa ok. 50.000 osób, w tym 1.500 dzieci. Ludzie zatrzymywani są bez formalnego oskarżenia i sądu, najczęściej na podstawie donosów, których nikt nie sprawdza. W więzieniach przebywa wielu niewinnych ludzi. Warunki są tam tragiczne - więźniowie masowo umierają z głodu, chorób szerzących się z powodu fatalnych warunków higienicznych, z wycieńczenia i z powodu makabrycznego przepełnienia więzień. Przeciętnie na 1 m2 przypada 3 więźniów - więźniowie muszą spać na zmianę. Są jednak więzienia, gdzie zagęszczenie jest jeszcze większe. W Gitarama na 1 m2 przypada 7-8 więźniów - więźniowie umierają na stojąco z wyczerpania i zupełnego braku środków sanitarnych.

Zranione dzieci Rwandy
      Problem dzieci jest jednym z najpoważniejszych w dzisiejszej Rwandzie. Według danych UNICEF w czasie bratobójczej wojny 90% dzieci zostało głęboko zranionych. Wiele dzieci widziało egzekucje swoich rodziców, czasem także rodzeństwa, a także płonące domy rodzinne. Większość widziało egzekucje, ludzkie zwłoki, słyszało krzyki mordowanych i jęki umierających. Niektóre same brały udział w rzeziach. Są dzieci, które z powodu strasznych przeżyć przez całe miesiące nie mówią. Wiele sierot umiera z powodu głodu, nędzy i chorób. Wszystkie potrzebują pomocy materialnej, wiele ciepła i miłości, a także terapii umożliwiającej im powrót do normalnego życia.

Problem wdów
      Oprócz sierot jest w Rwandzie olbrzymia ilość wdów. W niektórych parafiach 60% kobiet stanowią wdowy. W wielu wioskach jest tylko jeden mężczyzna na dziesięć kobiet. Część z nich straciło nie tylko mężów, ale też dzieci oraz dach nad głową. Ich sytuacja wydaje się bez wyjścia. Mimo to wiele wdów przyjmuje na wychowanie sieroty, odnajdując w opiece nad nimi sens dalszego życia.


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]